Ризики купівлі авто по довіреності

До Чернівецького нотаріуса у розпачі звернувся громадянин, який купив автомобіль «по довіреності». У нього вкрали документи. Що робити? Власник автомобіля далеко. Контакти його застаріли. Покупець «по довіреності» просив видати йому «ще одну довіреність» або дублікат. Проте, нотаріус у Чернівцях не взмозі це зробити. Більше того, нотаріус у Києві, який посвідчував викрадену довіреність, не має права видавати дублікат повіреному, а тільки довірителю, тобто власнику автомобіля.

Для посвідчення довіреності нотаріуси просять подати оригінал Свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу. Якщо його теж викрали, то як посвідчити нову довіреність? Виходить, зачароване коло: новоспечений псевдовласник не може без довіреності виготовити дублікат свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу і не може отримати дублікат довіреності самостійно, тобто залишається без будь-яких правових підстав для законного користування автівкою.

Є й інші ризики у даній оборудці.

Так, авто може бути заарештоване та конфісковане за борги реального власника. І судова практика не стоїть на боці повірених. Визнати право власності на автомобіль, «куплений по довіреності» неможливо.

Крім того, довіреність у будь-який момент власником за його заявою може бути скасована, а автомобіль оголошений у розшук.

Є неприємні моменти і для продавця «по довіреності».

Власник, за законодавством України, несе відповідальність за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки, яким є автомобіль. Тобто, якщо автомобілем заподіяна шкода, можуть про її стягнення подати позов в першу чергу до власника. А вже потім у порядку регресного позову власник матиме можливість звернутися з позовом до винної особи. Але судової тяганини не уникнути. А це – витрачені час та гроші.

Якщо довіреність генеральна, тобто з правом продажу, і повірений продав автомобіль, а власник про це не знав, і продав інший автомобіль від свого імені в цьому ж році (а всі ці відомості надходять до податкової інспекції, як від сервісних центрів МВС, так і від нотаріусів), продавця чекає «сюрприз» у вигляді 5% податку та штрафних санкцій за несплату цього податку, які він мав би сплатити з продажу кожного авто, а якщо це особа, чиї доходи підлягають обовʼязковому декларуванню (державні службовці, працівники судів, прокуратури, сільські голови, депутати усіх рівнів, головні лікарі та ін.), то санкцї за невнесення такого продажу в декларацію.

Вихід є. Оформляти у нотаріуса не довіреність, а договір купівлі-продажу.

Там є свої особливості.

По-перше, якщо авто набуте у шлюбі, необхідна згода подружжя на продаж.Якщо придбавається людиною одруженою, то необхідна згода його подружжя на купівлю. Однією з істотних умов договору купівлі-продажу є ціна. Вона визначається або на підставі оцінки, виготовленої експертом, або використовується середньоринкова вартість майна, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Так, посвідчувати договір у нотаріуса, хоч і дорожче, але значно надійніше. Ви захищаєте себе від багатьох можливих проблем у майбутньому.